Vrijedno je napomenuti da su starije igre streličarstva uključivale gađanje golubova. Natjecatelji sada koriste štit kako bi pogodili određenu metu. Sport je također definiran određenim pravilima. Tako se moglo uklopiti unutar Ljetne olimpijske igre raspored.
Jedan od razloga zašto streličarstvo može biti a popularan sport na koji se može staviti ulog je zbog raznolikosti uključenih disciplina i natjecanja, što sportsko klađenje može učiniti uzbudljivijim.
Kada je u pitanju ovaj sport, dvije su glavne discipline. Tradicionalno streličarstvo definirano je kao gađanje bez upotrebe bilo kakve tehničke pomoći, a tradicionalni streličari uglavnom koriste duge lukove i zakrivljene lukove. S druge strane, streličarstvo u mete je streličarska disciplina koja zahtijeva od sportaša da pucaju u obojene, okrugle mete. Standardne mete označene su s deset jednako razmaknutih koncentričnih krugova s bodovnim vrijednostima u rasponu od 1 do 10.
Očekuju se i mnoga streličarska natjecanja i turniri, kao što su:
- FITA runda je jednodnevni turnir na otvorenom u kojem svaki strijelac ima 144 strijele s 36 udaraca sa svake od četiri udaljenosti.
- FITA runda u dvorani, završava s 30 strelica ispaljenih s udaljenosti od 18 m s oba kraja. FITA runde u zatvorenom koriste lica meta u 3 točke promjera 40 cm (60 cm za djecu).
- FITA olimpijska runda zatvara sa 36 strelica sa svake strane od 70m do posljednje runde.
- Dvoranske lige, gdje se timovi od tri strijelca bore jedni protiv drugih. Svaki strijelac ispaljuje tri strijele s udaljenosti od 18 m, s vremenskim ograničenjem od dvije minute po kraju.
- Liga na otvorenom, u kojem sudjeluju tročlane ekipe. Tri strijele po strijelcu na svakoj strani, za ukupno tri strane, s lica mete od 50 m do 80 cm. Sve strijele moraju biti ispaljene unutar tri minute.
- Terensko streličarstvo izvodi se vani. Kružna lica mete sastavljena su od 5 prstenova. Crne su boje, samo je unutarnji prsten zlatan, a navedeno je samo 12 od 24 udaljenosti.
- 3-D streličarstvo oponaša scenarije lova. Strijelci pucaju na stvorenja od pjene s neodređene udaljenosti.
- Japansko streličarstvo je poznat kao kyudo. Kyudo je mnogo više od pukog pucanja i zabijanja; radi se io ceremoniji i duhovnim komponentama. Yumi, Kyudo luk, uvelike se razlikuje od zapadnjačkih lukova, zahvaljujući svom asimetričnom obliku.
- Lov s lukom, odnosno lov na divljač lukom i strijelom, kao i pramčani ribolov, zabranjeni su u određenim zapadnoeuropskim zemljama, uključujući Austriju i Njemačku. Međutim, entuzijasti i turisti u nekoliko zemalja mogu dobiti dozvolu za lov s lukom.