Hurling potječe iz galske Irske. Igrači koriste drvene palice zvane hurlies za udaranje lopti (sliotare) između vratnica protivničke ekipe. Jedan bod se zarađuje ako klizač prijeđe preko poprečne letve. Tri boda su postignuta kada padne u mrežu koju čuva vratar.
Sliotare igrač može nositi ali samo četiri ili manje koraka. Ako je igrači žele zadržati dulje, moraju odskočiti ili uravnotežiti loptu na kraju svog hurleya. Mogu također biti pogođeni dok su u zraku ili na zemlji. Dodavanje iz kratke udaljenosti s otvorenim rukama uobičajena je taktika.
Svaki tim se sastoji od 15 ljudi. Pet zamjena dopušteno je u svakoj utakmici. Brojni su razlozi zbog kojih se igraču može dosuditi tehnička pogreška. To je zbog brojnih pravila koja su trenutno na snazi. Fizički kontakt između suparničkih igrača je dopušten, ali se moraju poštovati stroga pravila. Osoba koja juriša mora imati barem jednu nogu na tlu. Kontakt ima oblik naleta rame uz rame.
Ozljede mogu nastati zbog činjenice da se zaštitna podstava za tijelo općenito ne nosi. Od 2010. kacige sa štitnicima za lice postale su obvezne u većini bacačkih liga. Pravila diktira Gaelic Athletic Association. Unatoč tome što su povezani s Irskom, profesionalni timovi dolaze iz cijelog svijeta. Poznata imena u sportu dolaze iz Sjeverne Amerike, Južne Koreje, Australije i Južne Afrike.